.
.
Akira Mavrić rođena 01.02.1975. godine. Diplomirala 1998. godine u Prištini, odsjek Vajarstvo u klasi prof. Zorana Karaleića. Magistrirala 2000.god. na temu „Intuitivna spoznaja kroz skulpturu“ Od 1992. godine imala samostalne i grupne izložbe u Novom Pazaru, Prištini, Vrnjačkoj Banji, Varvarinu, Beogradu. Član ULUS-a, SULU-a. Učesnik Bijenala u Gornjem Milanovcu. Učesnik Trijenala u ULUS-u 27.11.2015.god. Radi kao profesor likovne kulture u OŠ „Rifat Burdžović Tršo“ od 1999. godine.
.
.
Kada započinjemo bavljenje umjetnošću?
.
Čovejk se rađa kao umjetnik, pitanje je trenutka kada će početi da se izrazava u nekom mediju.
.
.
Čemu služi umjetnost danas?
.
Funkcija umjetnosti se posljednjih 100 godina promijenila.Ona više ne služi društvu već je postala njegov kritičar. Također se promijenio jezik izražavanja i njeno tumačenje, zato se ne može porediti sa ranijim epohama.
.
.
Koje su dužnosti umjetnika?
.
Da ostane dosledan čemu se obavezao. Da bude svoj i dar drugačijeg pogleda podijeli sa drugima.
.
.
U kakvoj su vezi porijeklo umjetnika i umjetničkog djela?
.
Porijeklo umjetnika vjerovatno utiče na formu izražavanja, nekada više, nekada manje. Ono određuje i duhovno naslijeđe bez kog nema umjetničkog mišljenja i izražavanja.
.
.
Vaš osjećaj nakon prve napravljene skulpture?
.
Kažu da cijelog života pravimo jednu skulpturu, slikamo jednu sliku. Teško je to opisati.
.
.
Opišite nam put pronalaska skulpture unutar jednog neobrađenog kamena.
.
Kamen u sebi nosi oblik za kojim tragate, sam put je neprevodiv u reči.
.
.
Koliko je vajarstvo lak ili težak put?
.
Zavisi iz koje perspektive se gleda. Posmatraču vjerovatno izgleda kao naporan i veoma težak fizički rad. Za umjetnika ne postoje kategorije lak ili težak.
.
.
Kakva su ova vremena za vajanje? Da li je bilo lakih vremena za ovu umjetnost i njene stvaraoce?
.
Skulptura kojom se ja bavim je verovatno teško razumljiva savremnom čovjeku uronjenom u virtuelnu stvarnost i komercijalnu bihejvorističku manipulaciju, jer zahtijeva vrijeme i mir pa su vremena teža, sa stanovišta tehnologije izrade skulptura ona su lakša.
.
.
Kako vaše djelo dobije ime?
.
Nema nekog pravila. Vjerovatno se ime samo kristališe dok oblikujem skulpturu, a neke moje skulpture i nemaju ime.
.
.
„Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti“ – druga je zapovjest objavljena Mojsiju, ili Musa a.s. Možete li sa nama podijeliti dijelove razgovora/iskustava sa Vašim prijateljima/saradnicima bilo da su jevrejskog ili kršćanskog porijekla? Da li je spomenuta zapovjest uticala na umjetnički poriv kod pojedinaca i u kojoj mjeri?
.
Uvijek postoji opasnost da prekršimo neku od zapovesti. To je domen teologije i lične unutrašnje borbe i ne bih sebi dala pravo da to komentarišem.
.
.
„I narod Musaov, poslije odlaska njegova, prihvati od nakita svoga kip teleta koje je rikalo. Zar nisu vidjeli da im ono ne govori i da ih Pravim putem ne vodi? Oni ga prihvatiše i prema sebi se ogriješiše.“ (Al-A’raf, 148) – kur’anski je citat koji nam između ostalog ukazuje i na to kakvu je nepravdu čovjek u vremenu Musaovom sebi nanio obožavajući kipa kojeg je sam napravio. Uzevši u obzir Vaša vjerska ubjeđenja, kakve su su borbe, solilokvijumi u Vama odvijali? Kako ste pomirili te dvije, naizgled, potpuno oprečne ličnosti?
.
Kao što rekoh opasnost uvek postoji, na nama je da pazimo.
.
.
Kada i kako znamo da put kojim idemo jeste put svjetlosti? Umori li se čovjek na tom putu? Šta da rade umorni?
.
Vizuelne umjetnosti su umjetnosti svjetla. Svjetlost je njihova osnova. Svjetlost uglavnom tretiram kao likovni element. Put svjetlosti može da bude i put duhovnog razvoja ali ja je ipak doživljavam kao primarni likovni element.
.
.
Šta je za Vas sloboda?
.
Sloboda je vezana za likovnu igru, za oslobadjanje oblika iz kamena. Dostiže se neprestanom likovnom igrom.
.
.
Mikelanđelo Buonaroti kaže da je dobra slika ona koja liči na skulpturu. Šta je za Vas dobra slika?
.
Mikelanđelo je koristio jezik renesanse koji meni nije blizak. Kako ćemo prepoznati dobru sliku zavisi od stepena naše likovne kulture.
.
.
Koju sliku nakon prvog pogleda više niste prizvali u sjećanje, a koja Vam je bila pred očima danima nakon prvog susreta?
.
Ne znam da odgovorim na ovo pitanje.
.
.
Kako komentarišete Platonovu misao da je veliki pjesnik zapravo najmanje poetičan i da takav živi poeziju o kojoj se ne može pisati, dok drugi pjesnici pišu ono što nemaju hrabrosti da žive?
.
Pretenciozno bi bilo da se slažem ili ne slažem sa Platonom.
.
.
Koja je to najveća šteta koju čovjek može sebi nanijeti?
.
Da ne bude ono što jeste.
.
.
.
Razgovarala Birsena Džanković
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.